Okolice

Home/Okolice
Okolice 2022-04-26T11:58:53+00:00

Historia Żarek-Letniska

Miejscowość Żarki-Letnisko usytuowana jest w otoczeniu lasów sosnowych, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w województwie śląskim, gminie Poraj.
Jest to miejscowość turystyczna. Jej historia zaczęła się z początkiem XX wieku, kiedy to rodzina Raczyńskich postanowiła stworzyć na jej terenie miasto-ogród. Koncepcja ta zakładała stworzenie osiedla domów otoczonych zielenią, gdzie ludzie mogliby obcować z przyrodą. Tereny do tego były tu idealne – sosnowe bory i grobla na rzece Czarce, tworząca naturalne kąpielisko. Tutejszy klimat polecali lekarze, którzy porównywali go do tego w Rabce.

Atrakcje okolicy

Do atrakcji regionu możemy zaliczyć kąpielisko na rzece Czarce, zalew znajdujący się w miejscowości Poraj, wokół którego wytyczone są liczne malownicze trasy rowerowe i spacerowe.

Znajduje się tu również obserwatorium astronomiczne a z ciekawych zabytków kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – zbudowany w stylu góralskim.
Żarki-Letnisko to popularne miejsce turystyczne dla osób z Częstochowy i Śląska. Idealne zarówno na weekendowe wyjazdy jak i wakacyjny wypoczynek. Znajdują się tu piękne szlaki jurajskie.

Do atrakcji okolicy zaliczamy:

  • Zamek Bobolice
  • Rezerwat „Parkowe” w Złotym Potoku
  • Brama Twardowskiego w Złotym Potoku
  • Zamek w Olsztynie
  • Zamek w Mirowie

Zamek Bobolice

Rezerwat „Parkowe”

Zalew w Złotym Potoku